Αρχείο ημέρας 7 Οκτωβρίου 2021

Διάρκεια εκπαιδευτικής δράσης : 2 διδακτικές ώρες με το τμήμα Δ,

Εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν:

Καλύβας Αντώνιος,

Διδακτικοί στόχοι στο επίπεδο ήπιων- κοινωνικών δεξιοτήτων:  Με την ολοκλήρωση της εκπαιδευτικής δράσης οι μαθητές πρέπει να είναι σε θέση να :

• Να θέτουν ερωτήσεις στον εκπαιδευτικό και να παρακολουθούν την απάντηση που τους δίνεται.
  • Να παρακολουθούν τους συμμαθητές τους όταν εκφράζουν την άποψή τους στην ομάδα και εκφράζουν αν συμφωνούν ή διαφωνούν με την αντίστοιχη άποψη.
  • Ενισχυθεί η αυτοπεποίθηση τους ώστε να συζητάνε περισσότερο για τον κύκλο του νερού και τις φάσεις που αυτός περιέχει.

Διδακτικοί στόχοι στο γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής-

ψηφιακές δεξιότητες:

Με την ολοκλήρωση της εκπαιδευτικής δράσης οι μαθητές πρέπει να είναι σε θέση να:

• εκκινούν και να τερματίζουν το εκπαιδευτικό λογισμικό (GCompris),
  • χρησιμοποιούν τα κατάλληλα κουμπιά διαχείρισης του εκπαιδευτικού λογισμικού  (GCompris),
  • πλοηγούνται με άνεση στο εκπαιδευτικό λογισμικό (GCompris)..

Διδακτικοί στόχοι στο γνωστικό αντικείμενο της Φυσικής

• αναγνωρίζουν τις φάσεις του κύκλο του νερού,
  • περιγράφουν πώς γεννιέται ένα ποτάμι,
  • εξηγούν τις φάσεις του κύκλου του νερού.