Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2024

To E.E.E.EK Γιαννιτσών σε Cineeeek… απόδραση!

Στα πλαίσια της δράσης “Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Γιαννιτσών σε Cineeeek… απόδραση” οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ταινία μικρού μήκους “Τα καθαρά Παπούτσια” του Giselle Geney / Γκιζέλ Γκενέι, η οποία προβλήθηκε στο σχολείο τους. Οι μαθητές/τριες περίμεναν στη σειρά για να “προμηθευτούν” το εισιτήριο, παρασκεύασαν τρόφιμα που καταναλώνονται συνήθως στον κινηματογράφο και κατόπιν παρακολούθησαν την ταινία με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό! Στη συνέχεια, αφού συζήτησαν για το θέμα της ταινίας μεταξύ τους, αλλά και με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συμπλήρωσαν σχετικά φύλλα εργασίας.

Με την προβολή ταινιών οι μαθητές/τριες έχουν μια ιδιαίτερη εμπειρία μάθησης και ψυχαγωγίας, που τους ενθαρρύνει να εμπλακούν ενεργητικά στο μάθημα, να συζητήσουν γύρω από θέματα που τους αφορούν και τους εισάγει στον κόσμο του κινηματογράφου και της οπτικοακουστικής παιδείας. Επίσης, οι μαθητές/τριες εξασκούνται στην παρασκευή εδεσμάτων που καταναλώνονται στον κινηματογράφο, καθώς και σε δραστηριότητες αυτόνομης διαβίωσης. Και οι προβολές συνεχίζονται…!