Συνεκπαίδευση του Σχολείου μας με το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λιβαδειάς

Την Δευτέρα πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως και μέσω σύγχρονης τηλεκπαίδευσης ένα πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης του σχολείου μας με το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λιβαδειάς. Το γνωστικό αντικείμενο αφορούσε τη Φυσική Αγωγή και η επιμέρους ενότητα ήταν “Παιχνίδια στην αυλή του σχολείου μας”. Φέτος οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής με τους μαθητές/τριες μας, ζωγράφισαν επιδαπέδια παιχνίδια στην αυλή του σχολείου μας. Αυτά λοιπόν παρουσιάσαμε στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λιβαδειάς μέσα από το θεωρητικό τους πλαίσιο, κανόνες και τρόπος παιχνιδιού. Επίσης, σε ένα βίντεο παρουσιάσαμε αθλητικές δράσεις που κάναμε στην αυλή του σχολείου μας κατά την φετινή σχολική χρονιά. Ακόμη, οι μαθητές των δυο σχολείων συνομίλησαν μεταξύ τους για τα παιχνίδια στην αυλή των σχολείων και αντάλλαξαν εμπειρίες για την φετινή σχολική χρονιά. Τέλος, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας βγήκαν στην αυλή και πραγματοποίησαν “live” αθλητικές δραστηριότητες και μέσω ενός κινητού τηλεφώνου και σύγχρονης τηλεκπαίδευσης οι μαθητές των δυο σχολείων επικοινωνούσαν και αλληλεπιδρούσαν. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία καθώς οι μαθητές/τριες των δυο σχολείων χάρηκαν πολύ, αλληλεπίδρασαν μέσα από συζητήσεις και μοιράστηκαν εμπειρίες.