Επίσκεψη στην Παραμυθούπολη

Ήρθε η ώρα να γράψουμε και να στείλουμε το γράμμα στον Άι-Βασίλη! Μετα από πολύωρη σκέψη των μαθητών/τριών για το δώρο που θέλουν να τους φέρει, πήραμε χαρτί, μολύβια, ξυλομπογιες και μαρκαδόρους και ξεκινήσαμε τη δουλειά. Οι μαθητές/τριες έγραψαν λόγια αγάπης για τον Άγιο με τη λευκή γενειάδα, το ροδαλό πρόσωπο και τη ζεστή καρδιά, ζωγράφισαν, σχεδίασαν και εξέφρασαν, άλλοι με αυτοπεποίθηση και άλλοι με δισταγμό, το δώρο που θα ήθελαν να βρουν κάτω από το δέντρο του σπιτιού τους. Έπειτα, βάλαμε τα γράμματα μέσα στους φακέλους, κολλήσαμε το αγιοβασιλιάτικο γραμματόσημο και στη συνέχεια, κατευθυνθήκαμε στο πάρκο της Παραμυθούπολης. Αφού εξερευνήσαμε το χώρο, ανακαλύψαμε τα ειδικά γραμματοκιβώτια στα οποία θα τοποθετούσαμε τα γράμματα για να τα στείλουμε απευθείας στο μακρινό Βόρειο Πόλο! Οι αγνές, παιδικές ψυχές τους ελπίζουν ότι οι επιθυμίες τους και οι ευχές τους θα πραγματοποιηθούν!