Επίσκεψη σε σούπερ μάρκετ

Στα πλαίσια της δράσης «Μαγειρική μετά μουσικής», μαθητές/τριες του ΕΕΕΕΚ Γιαννιτσών είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το σούπερ μάρκετ που βρίσκεται κοντά στο σχολείο τους, με τη συνοδεία καθηγητών. Οι μαθητές/τριες αφού ετοίμασαν τη λίστα με τα απαραίτητα ψώνια περιηγήθηκαν στους διαδρόμους του καταστήματος, παρατήρησαν τα διαφορετικά είδη προϊόντων που διέθετε και επέλεξαν τα προϊόντα που χρειάζονταν συγκρίνοντας τις τιμές. Επίσης η επίσκεψη στο σούπερ μάρκετ τους έδωσε την ευκαιρία να εκπαιδευτούν σχετικά με τη διατροφή, την υγεία και την επιλογή υγιεινών τροφίμων. Οι μαθητές/τριες διάβασαν τις ετικέτες στα τρόφιμα, ανακάλυψαν την διατροφική τους αξία και επέλεξαν αυτά που θεωρούνται πιο υγιεινά. Μέσα από τέτοιες δράσεις οι μαθητές/τριες εκπαιδεύονται σε καθημερινές δραστηριότητες που σχετίζονται με την αγορά τροφίμων ενώ αναπτύσσουν κοινωνικές δεξιότητες μέσα από την επικοινωνία με το προσωπικό και τη συνεργασία μεταξύ τους. Τέλος, εξερευνούν το περιβάλλον, κατακτούν νέες γνώσεις και αναπτύσσουν δεξιότητες που θα τους φανούν χρήσιμες στην καθημερινή τους ζωή.