Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2021

Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις όπως τρέξιμο, περπάτημα, σχοινάκι και ποδηλασία διάρκειας 120 λεπτών, υλοποιήθηκαν με τη συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας. Στόχοι της δράσης ήταν η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων ανάμεσα στους μαθητές που συμμετείχαν.

Αγιασμός

Στις 13/09/2021 έγινε ο Αγιασμός του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Γιαννιτσών μαζί με το Ειδικό Δημοτικό,το Ειδικό Νηπιαγωγείο το 5ο και το 10ο Δημοτικό Σχολείο στην αυλή του τελευταίου. Ο Αγιασμός πραγματοποιήθηκε χοροστατούντος του σεβασμιώτατου Μητροπολίτου Ιωήλ. Μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας κος Κόπτσης Αλέξανδρος, ο Αν. Περιφερ. Δ/ντης Κεντρ. Μακεδ.κος Μπαχαράκης Θ., ο Αν. Διευθυντής ΔΔΕ Πέλλας κος Γερεμτζές Δ., ο δήμαρχος της πόλης κος Στάμκος Γ., ο Αντιπεριφερειάρχης κος Τζαμτζής, Συντονιστές Εκπαίδευσης, Διευθυντές Σχολείων και οι αγαπητοί μας μαθητές. Ακολούθησε συζήτηση στην οποία εκφράστηκαν όλες οι απορίες σχετικά με την πορεία της νέας χρονιάς.